Povijest Bolnice

Povijest bolnice

Nastavljamo vrhunsku prekostoljetnu tradiciju.

Tradicija Bolnice Prim. dr. Martin Horvat datira još iz doba Austro – Ugarske. Zbog blagotvorne mediteranske klime i pozicije na poluotoku Sv. Pelagija, od svog osnutka bila je atraktivno morsko lječilište za koštane bolesti tadašnje europske aristokracije.

Prvi bolnički paviljoni svečano su otvoreni u nazočnosti nadvojvotkinje Marije Terezije 22. svibnja 1888. Naime, bolnički kompleks izgrađen je pod pokroviteljstvom Marije Terezije, a na poticaj bečkih liječnika, naročito prof. Luigija Montija koji je bio i prvi bolnički ravnatelj.

"Maria Theresia Seehospitz" isprva je bilo morsko klimatsko lječilište za djecu s koštanim problemima koja su dolazila iz svih krajeva Austro - Ugarske Monarhije, no ubrzo uz pacijente pristižu i drugi posjetitelji iz Austrije, Njemačke, Rusije.., pa je njezino otvorenje označilo i službeni začetak razvoja turizma u Rovinju.

Krajem 19. stoljeća djelatnost bolnice proširuje se na ortopediju te se već obavljaju i prve ortopedske operacije. Bolnički kompleks paviljonskog tipa znatno je povećan 1909., a dvije godine potom, bilježi i više od 500 pacijenata. U to vrijeme ravnatelj postaje primarijus Enoch Zadro (1909. do 1947.). Nakon prvog svjetskog rata ortopedija postaje ključna djelatnost bolnice. Jedna od istaknutih osoba koje su ostavile neizbrisiv trag u dugoj povijesti bolnice je prim. dr. Martin Horvat, koji je bio ravnatelj od 1949. do 1972., a čije ime ova ortopedska ustanova i danas nosi.

Stoljetna reputacija lječilišta i idealnog mjesta za odmor i ortopedsku rehabilitaciju, osigurali su vjernost austrijskih pacijenata koji su i u najtežim vremenima sa zadovoljstvom koristili bolničke usluge, prvenstveno temeljem dugoročnog ugovora s austrijskim osiguravateljem AUVA. Naime, sredinom 90- tih ukinuta je djelatnost kirurgije te su drastično bili smanjeni kadrovski i smještajni kapaciteti što je gotovo dovelo u pitanje opstanak ustanove.

Može se reći da su teška vremena uspješno premošćena jer Bolnica Prim. dr. Martin Horvat danas radi punim kapacitetima, ima stabilno pozitivno poslovanje i značajne razvojne projekte.