Neurologija je grana medicine koja se bavi proučavanjem bolesti živčanog sustava. Specijalist neurologije je liječnik koji je specijaliziran za procjenu, dijagnosticiranje i liječenje bolesti živčanog sustava.
Živčani sustav dijeli se na dva dijela:
U neurološke bolesti spadaju:
Najčešći simptomi zbog čega su pacijenti upućeni neurologu su glavobolje, mišićna slabost, trnjenje i bol ekstremiteta, vrtoglavica, smetnje pamćenja i ponašanja, tremor, smetnje pokreta, smetnje hoda, gubitak svijesti, smetnje osjeta dodira, mirisa, vida, okusa i drugi.
Neurološki dijagnostički postupak kojim procjenjujemo stanje perifernog živčanog sustava i mišića, a koji pregled se sastoji od dva dijela: ispitivanja brzine provođenja živaca i ispitivanja mišića na rukama i nogama.
Za ispitivanje živaca koriste se električni impuls na određenim točkama ruku i nogu čime dobijemo vrijednosti brzine kojom taj impuls putuje po živcu što nam govori o stanju živca; iglenom elektromiografijom (stavljanje sterilne iglice u mišiće ruku i nogu ) dobivamo podatke o električnoj aktivnost mišića i živaca, a rezultati nam daju specifične informacije o opsegu ozljede živaca ili mišića.
EMNG je neophodna pretraga u određivanju uzroka nastalih tegoba koje mogu biti posljedica raznih promjena u leđnoj moždini, perifernim živcima, na spojnici perifernog živca i mišića ili u samom mišiću.
EMNG koristimo u mnogim vrlo čestim stanjima poput križobolje, išijasa, bolova u vratu, cervikobrahijalnog sindroma, trnjenja ekstremiteta kod različitih vrsta perifernih oštećenja živaca (neuropatija), (npr. dijabetička neuropatija, kompresivne neuropatije kao npr. sindrom karpalnog tunela), raznih traumatskih oštećenja perifernih živaca, slabosti mišića (miopatija) i dr.
Neurosonološka, dijagnostička metoda kojom se prikazuju karotidne i vertebralne arterije i mjeri protok krvi kroz njih. Pretraga je bezbolna, neinvazivna i idealna za kontinuirano praćenje promjena krvnih žila. Ovom metodom prikazuje se tijek krvne žile, kvaliteta njezine stijenke, brzina i smjer protoka krvi te stupanj začepljenja krvne žile.
Prije pregleda potrebno je osloboditi vrat od predmeta koje otežavaju pristup ciljanim arterijama poput ogrlica ili ovratnika. Pregled se izvodi dok pacijent leži na leđima, postavljajući na vrat sondu koja koristi ultrazvučne valove za prikaz karotidnih i vertebralnih arterija i protoka krvi na monitoru.
Važnost ove pretrage je na vrijeme detektirati i pratiti promjene na krvnim žilama koje mogu uzrokovati moždani udar - drugi uzrok smrtnosti i prvi uzrok invaliditeta u svijetu. Color Doppler Flow Imaging karotidnih i vertebralnih arterija potrebno je učiniti:
Pretragu radi specijalist neurologije koji potom analizira učinjene snimke te ih individualno tumači pacijentu ovisno o postojećim neurološkim tegobama ili potrebi preventivnog djelovanja.