Svečanosti su, uz domaćine, prisustvovali predstavnici Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, Ministarstva zdravstva, predstavnici Istarske županije, Grada Rovinja, projektni partneri te brojni uzvanici i gosti.
Ravnatelj Specijalne bolnice „Martin Horvat“ Marinko Rade, zahvalio je svima na podršci, a osvrnuo se i na to kako je prije izgledala bolnica i prostorije, koje je bilo teško zagrijati, a po ljeti rashladiti.
"Obnovili smo fasadu, promijenili prozore u potpunosti, obnovili krovove, ali ono što nam je nedostajalo bili su novci za stare derutne energane. Pojavili su se fondovi Islanda, Lihtenštajna i Norveške koji su nam pomogli u energetskoj tranziciji", rekao je ravnatelj.
Projekt Sea for Heritage Energy Transition ili skraćeno SEAHEaT promovira korištenje toplinske energije mora posredstvom dizalica topline u projektima energetske obnova zgrada koja predstavljaju kulturna dobra. Naime, Hrvatska ima iznimno visoku gustoću ovakvih objekata, a njihova koncentracija posebno je izražena u priobalnom području.
U Hrvatskoj postoji 102.615 zaštićenih zgrada unutar kulturno-povijesnih cjelina, od kojih je 1.950 pojedinačno zaštićeno. Njih 44.889 nalazi se u kontinentalnom dijelu zemlje, 57.726 u primorskoj Hrvatskoj, a u Istarskoj županiji približno 15 tisuća te je potencijal, ali i potreba za uključivanjem ovog sektora u proces energetske tranzicije iznimno velik.
Projekt SEAHEaT u svojstvu nositelja prijavila je Specijalna bolnica za ortopediju i rehabilitaciju "Martin Horvat" iz Rovinja, a u partnerskom konzorciju sudjelovali su donatorski partner iz Norveške Åpenhet AS, Istarska Regionalna Energetska Agencija IRENA te Fakulteti strojarstva i brodogradnje i rudarsko-geološko-naftni Sveučilišta u Zagrebu. Rezultat je spomenuti pilot instalaciju sustava dizalice topline koja koristi morsku vodu kao energent, koji je svečano inauguriran u Rovinju.
Projekt promovira korištenje toplinske energije mora posredstvom dizalica topline u projektima energetskih obnova zgrada koja predstavljaju kulturna dobra, budući da je tehnologija minimalno invazivna, visoko tehnološka i visoke efikasnosti.
Projekt je financiran od strane Islanda, Lihtenštajna i Norveške putem Financijskog mehanizma EGP-a za razdoblje od 2014. do 2021. godine u okviru Programa „Energija i klimatske promjene”.
