Svijest o važnosti korištenja potpomognute komunikacije širi se dalje.
U čekaonice dječjih ambulanti (ambulanta logopeda, psihologa i edukacijskog rehabilitatora) Specijalne bolnice za ortopediju i rehabilitaciju "Martin Horvat" Rovinj-Rovigno postavili smo komunikacijske ploče kako bi naši mali pacijenti sa složenim komunikacijskim potrebama mogli lakše komunicirati svoje želje, potrebe i osjećaje te kako bi im bilo lakše razumijeti gdje idu i što će raditi.
Cilj upotrebe nekog od oblika potpomognute komunikacije je ostvarenje funkcionalne komunikacije, cjelovito sudjelovanje u dobno primjerenim aktivnostima te stjecanje novih znanja i iskustava. Upravo ta rana iskustva važna su za kasniji jezično-govorni razvoj. Rana intervencija trebala bi omogućiti djetetu sa složenim komunikacijskim potrebama prikupljanje tih iskustava kroz različite oblike potpomognute komunikacije.
Iako su i danas prisutni brojni mitovi i zablude o potpomognutoj komunikaciji, najčešće onaj kako dijete koje koristi potpomognutu komunikaciju neće razviti govor zbog nedostatka motivacije, brojna istraživanja pokazala su da je potpomognuta komunikacija pomogla razvoju govora, povećala vještine korištenja jezika, omogućila lakše učenje kao i socijalizaciju (Millar, Light & Schlossler, 2006.).